Powszechny jest pogląd, że najczęstszymi nałogami wśród młodzieży jest palenie papierosów, picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków. Niedawno pojawiło się kolejne, groźne zjawisko – stosowanie różnego rodzaju dopalaczy. Staje się ono coraz bardziej powszechne wśród nastolatków.
Możliwość powstania uzależnienia oraz zagrożenie dla zdrowia płynące ze stosowania ich są przez zainteresowanych traktowane w sposób lekki i nieodpowiedzialny. Młodzi wykorzystują preparaty niezgodnie z zalecanym przez producenta zastosowaniem, traktują je jako tańszą alternatywę dla klasycznych narkotyków.
Lekarze i terapeuci ostrzegają, że łatwo dostępne dopalacze działają podobnie jak narkotyki i mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Tymczasem ich popularność w ostatnim czasie nieustannie rośnie. Firmy przekonują, że dopalacze są legalną alternatywą dla niebezpiecznych substancji narkotycznych oraz zwykłym produktem kolekcjonerskim.

Tak naprawdę substancje zawierające składnik BZP to specyfiki w działaniu zbliżone do amfetaminy, zawierające około 10% mocy tego groźnego narkotyku.

Właściwie nie istnieje naukowe wytłumaczenie terminu „dopalacze”. Mianem tym określa się grupę różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Efekty pobudzenia organizmu, jakie wywołuje spożycie tego typu środków przypominają te po zażyciu amfetaminy i innych narkotyków.

Niektóre specyfiki zawierają kontrowersyjną substancję psychoaktywną zwaną BZP. Ma ona właściwości pobudzające, wywołuje euforię, zwiększenie koncentracji oraz ogólne uczucie przyjemności. Jej przyjęcie intensyfikuje odbiór bodźców zewnętrznych takich jak dotyk czy muzyka. Nie odnotowano dotychczas przypadków śmierci po zażyciu BZP, jednak istnieje cały szereg skutków ubocznych związanych z jej przyjmowaniem. Do najczęściej występujących należą drgawki, podniesienie temperatury ciała, mdłości, uczucie zagubienia, psychozy, bóle głowy czy bezsenność trwająca nawet przez 3 doby po przyjęciu dawki. W ostatnim czasie pojawiają się coraz to nowe „specyfiki” zwane dopalaczami, po zażyciu których setki osób zostało hospitalizowanych i niektórzy z nich zmarli.

W naszym ośrodku przebywało już wielu młodych ludzi którzy oprócz alkoholu również uzależnili się od innych substancji psychoaktywnych zwanych „dopalaczami” Oprócz pomocy medycznej takim osobom potrzebna jest również pomoc terapeutyczna.
Uzależnienia od substancji psychoaktywnych wymagają terapii, a sama konieczność utrzymywania abstynencji to dopiero początek w procesie zdrowienia z uzależnień.